Новини факультету

Студенти-майбутні вчителі фізики відвідали Інститут прикладної фізики НАН України

Нещодавно студенти спеціальності Середня освіта (Фізика та астрономія) здійснили пізнавальну екскурсію до Інституту прикладної фізики Національної академії наук України, з яким  факультет має тісні зв’язки та  договір про співпрацю.

Під час візиту студенти ознайомилися з роботою сучасних наукових лабораторій, дізналися про напрямки досліджень, які там проводяться, а також побачили на власні очі унікальне експериментальне обладнання.

Екскурсію провів кандидат фізико-математичних наук Олександр Миколайович Бугай – завідувач сектору Центру колективного користування "Прискорювальний мас-спектрометр", випускник  нашого фізико-математичного факультету. Він поділився з учасниками заходу не лише професійними знаннями,  а й власним досвідом становлення в науці.

Студенти мали змогу поспілкуватися з науковцем, поставити запитання та дізнатися більше про можливості роботи  каналів лінійного прискорювача і прискорювального мас-спектрометра та наукові проєкти, які на них реалізуються.

Такі заходи сприяють поглибленню професійних знань студентів, формуванню наукового світогляду та мотивації до подальшого фахового зростання.

Вдячні Олександру Миколайовичу за цікаву та змістовну екскурсію у світ науки!

zobrazhennya1 78f85 zobrazhennya5 ce863

zobrazhennya2 e4bab zobrazhennya3 4a822 zobrazhennya4 c7999

zobrazhennya6 16a1d

Відкриті заняття викладачів кафедри математики, фізики та методик їх навчання

Протягом березня–квітня  2025 року викладачі кафедри математики, фізики та методик їх навчання провели планові відкриті заняття:

доц. Хворостина Ю.В. (19 березня 2025 року, лекція з  елементарної математики для студентів 411 групи на тему «Логарифмічні нерівності»);

доц. Салтикова А.І. (28 березня 2025 року, лекція  з атомної і ядерної фізики для студентів 531 групи  на тему «Радіоактивність»);

ст. викл. Салтиков Д.І. (1 квітня 2025 року, лекція з основ фізики твердого тіла для студентів 541 групи на тему «Теорія кристалічної ґратки»);

доц. Одінцова О.О. (15 квітня 2025 року, лекція з математичного моделювання та теорії ігор  для  студентів 431 групи на тему  "Спеціальний та графічний методи розв'язування матричних ігор");

проф. Каленик М.В. (23 квітня 2025 року, лекція з методики навчання фізики для студентів 531 групи на тему «Шкільний фізичний експеримент як метод навчання фізики").

Викладачі продемонстрували сучасні підходи до викладання, використання інтерактивних методів навчання та ефективну організацію навчального процесу. Заняття пройшли на високому науково-методичному рівні й стали гарним прикладом професійної майстерності.

1 75f3b 3 ff49c

2 75801

🔥 Інтелектуальні змагання завершено! Оголошено переможців Quiz "FEMMI"–2025!

22 квітня 2025 року відбулася фінальна онлайн-зустріч, на якій були оголошені результати захопливого інтелектуального змагання Quiz "FEMMI"–2025. Протягом двох місяців школярі міста Суми та Сумської області, які цікавляться математикою, фізикою, інформатикою, ІТ, економікою та маркетингом, мали змогу продемонструвати свої знання та навички.

Організатором змагань є фізико-математичний факультет СумДПУ імені А.С. Макаренка, який не лише мотивує молодь до навчання, а й підтримує її прагнення до командної роботи та розвитку логічного й образного мислення.

Щотижня учасники розв’язували непрості завдання тематичних раундів, а завершальним етапом стало творче випробування. Команди отримали завдання змонтувати короткі відео на тему «Що якби шкільні предмети були людьми?» – це вимагало неабиякої фантазії та креативності!

🏆 Переможці Quiz "FEMMI"–2025:
🥇 1 місце – команда «Шалені тушканчики» (Сумський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №15 СМР)
🥈 2 місце – команда «КонТікі» (Конотопський ліцей № 10 Конотопської міської ради Сумської області)
🥉 3 місце – команда «Головоломка» (Комунальна організація (установа, заклад) "Шосткинський навчально-виховний комплекс: спеціалізована школа І-ІІ ступенів-ліцей Шосткинської міської ради Сумської області")

🎥 Найкраще відео творчого раунду створила команда «Foton» (КУ Сумська ЗОШ І-ІІІ ступенів №6 м. Суми, Сумської області). Їхня робота вразила оригінальністю та майстерністю монтажу!

🎁 Усі учасники отримали подарунки, які були передані вчителям-кураторам для вручення у школах. А заклад команди-переможниці отримав сучасний роутер, що стане в нагоді для подальшого розвитку цифрового середовища навчання.

👏 Дякуємо всім учасникам за активність, натхнення та неймовірні результати!
До зустрічі у наступному році – нові виклики вже чекають! 
🚀

foton 1 2c33egolovolomka 1 7573d

golovolomka 2 1b5a2kontiki 1 07bbf

kontiki 2 9a45bmuha 2 df391

muha 3 fd767

Студенти фізико-математичного факультету приєднуються до професійної спільноти вчителів математики. Вебінар автора підручників Євгена Неліна

10 квітня 2025 року студенти спеціальності Середня освіта (Математика) (ОР бакалавр та ОР магістр) приєднались до проведення вебінару «Координати і вектори — ефективні підходи до розв’язування задач у 7–8 класах», організованого видавництвом «Ранок». Спікером вебінару виступив

професор кафедри математики Харківського НПУ імені Г. С. Сковороди, кандидат педагогічних наук Євген Петрович Нелін, з яким кафедра математики, фізики та методик їх навчання співпрацює постійно.

Євген Петрович - автор і експерт завдань ЗНО, підручників та посібників з алгебри і геометрії.

Під час вебінару майбутні вчителі математики вдосконалили власні знання щодо методичних підходів до навчання учнів використовувати координатно- векторний метод.

Дякуємо лектору за корисний вебінар та плануємо подальшу співпрацю.

izobrazhenie viber 2025 04 10 15 20 16 149 d18f6 izobrazhenie viber 2025 04 10 16 53 25 624 6f7d6

izobrazhenie viber 2025 04 10 16 53 55 459 570ad izobrazhenie viber 2025 04 10 16 55 17 456 51a65

izobrazhenie viber 2025 04 10 22 39 48 089 e48d1 izobrazhenie viber 2025 04 11 08 31 06 732 955e2

Гостьова лекція "Unlocking the Power of Data: An Introduction to Data Science" від Валерії Болдирьової – актуальний погляд на науку про дані

Для забезпечення розвитку цифрової та дослідницької компетентності здобувачів освіти 23 квітня 2025 року відбулася гостьова лекція "Unlocking the Power of Data: An Introduction to Data Science", яку провела Валерія Болдирьова, Ph.D. (фізико-математичні науки), спеціалістка з теоретичних основ інформатики й кібернетики, фахівчиня компанії EPAM Systems (головний офіс у Лондоні, Велика Британія).
У межах лекції Валерія Болдирьва окреслила фундаментальні напрями розвитку Data Science, розкрила її ключові концепції, зокрема роботу з великими обсягами даних, машинне навчання, інтерпретацію результатів, а також представила огляд сучаснихінструментів, які використовуються для аналізу даних у різних галузях- від фінансової аналітики й медицини до освіти й кібербезпеки.
Особливу увагу лекторка приділила кар'єрним перспективам у сфері науки про дані, етичним викликам, що виникають під час роботи з персональною інформацією, і практичним порадам для тих, хто лише розпочинає свій шлях у цій міждисциплінарній сфері. Лекція стала не лише інтелектуальним зануренням у світ даних, а й джерелом розвитку навичок спілкування англійською мовою.
Захід викликав жвавий інтерес серед студентів спеціальності "Середня освіта (Інформатика)", які прагнуть поєднувати педагогічну діяльність із сучасними IT-технологіями, а також аспірантів спеціальності 015 "Професійна освіта. Цифрові технології", для яких Data Science розглядається не лише як предмет вивчення, а і як потужний інструмент дослідницької роботи. У ході дискусії було порушено питання інтеграції аналізу даних в освітній процес, використання штучного інтелекту в навчанні, а також перспектив академічної мобільності та стажувань у сфері цифрових технологій.
Присутні на лекції викладачі кафедри інформатики відзначили можливість подальшого професійного зростання здобувачів освіти, які готуються працювати на перетині педагогіки, цифрових технологій і науки.

1 2 5dd83 2 1 b5ac9

3 34d96

НАСТАВНИЦТВО ЧЕРЕЗ ПАРТНЕРСТВО ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ МАТЕМАТИКИ, ФІЗИКИ ТА МЕТОДИК ЇХ НАВЧАННЯ

Педагогічна інтернатура почала діяти в Україні з вересня 2022 року. Її місія – полегшення адаптації молодих вчителів. Супровід інтернів та підтримку в роботі здійснюють досвідченіші педагоги-наставники, які є своєрідною службою підтримки із питань організації ефективної навчальної діяльності учнів. В межах співпраці науково-дослідної лабораторії змісту та методів навчання математики і фізики Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка та Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №17 завідувач кафедри математики, фізики та методик їх навчання, керівник лабораторії, доктор педагогічних наук, професор Ольга ЧАШЕЧНИКОВА на волонтерських засадах є наставником молодого вчителя математики та інформатики, випускника 2024 року магістратури за спеціальністю Середня освіта (Математика) Максима ГЕЛЮХА.  Відбуваються систематичні консультації, а 15 квітня 2025 року відбулося обговорення відкритого уроку з математики для учнів 6 класу. Співпраця продовжується. Наставник та керівник продовжують апробовувати на практиці авторський сайт вчителя математики, розроблений у процесі підготовки кваліфікаційної роботи «Комп’ютерна підтримка формування пізнавальної активності учнів в процесі навчання математики».

izobrazhenie viber 2025 04 15 12 53 13 189 1cb9f izobrazhenie viber 2025 04 17 10 14 58 533 ec2c3

izobrazhenie viber 2025 04 17 10 15 00 577 9c671

Гостьова лекція "Теорія надплинності рідкого гелію"

11 квітня 2025 року студенти спеціальності А4 Середня освіта (Фізика та астрономія) мали чудову нагоду відвідати гостьову лекцію на тему "Теорія надплинності рідкого гелію". Захід відбувся в рамках розширення наукового світогляду майбутніх учителів фізики та залучення їх до сучасних досліджень у галузі фізики конденсованого стану.

Лекцію прочитав Дудик Михайло Володимирович — кандидат фізико-математичних наук, доцент, професор кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Під час зустрічі студентам було представлено фундаментальні аспекти квантових властивостей рідкого гелію, зокрема явища надплинності, його експериментальні дослідження та значення для розвитку сучасної фізики. Лекція супроводжувалась змістовною демонстрацією, що сприяли кращому засвоєнню складних понять. Особливо цікавою лекція була  студентам 4 курсу, які зараз вивчають курс термодинаміки та статистичної фізики.

Щиро дякує Михайлу Володимировичу Дудику за цікаву, змістовну та надзвичайно пізнавальну лекцію, а також за внесок у наукову популяризацію фізики серед студентської молоді. Такі зустрічі є надзвичайно цінними для формування фахової компетентності та мотивації до подальшого навчання і досліджень.

zobrazhennya1 8a231 zobrazhennya2 ae97e

zobrazhennya3 4fa5a

Фізмат – срібний призер турніру з волейболу!

7-8 квітня спортивний комплекс Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка став ареною захопливих волейбольних баталій. Турнір серед студентів факультетів та інститутів, організований студентським самоврядуванням університету, зібрав найкращих спортсменів для боротьби за перемогу.

Команда фізико-математичного факультету, що складалася з найвідважніших та найспортивніших студентів – Олени Пономаренко (431 група), Євгена Черняєва (521 група), Дмитра Скакодуба (431 група) та Олександра Бабічева (413 група) – продемонструвала справжній командний дух, майстерність та незламну волю до перемоги. Наші студенти здобули перемогу над усіма суперниками, поступившись лише команді НН Інституту фізичної культури.

За підсумками турніру команда фізмату виборола почесне друге місце, підтвердивши, що не лише розв’язує складні задачі, а й вправно володіє волейбольним м’ячем!

Вітаємо наших спортсменів та бажаємо їм нових звершень – як у спорті, так і в навчанні! 👏

ff1 2082c ff2 e2496

ff3 7ba3a ff4 e89bc